درباره انواع و کاربردهای کابل فشار ضعیف بیشتر بدانید

درباره انواع و کاربردهای کابل فشار ضعیف بیشتر بدانید

دسته‌بندی کابل‌های انتقال برق به کابل‌های فشار قوی و کابل‌های فشار ضعیف براساس ولتاژی است که این کابل‌ها در آن‌ها استفاده می‌شوند. به این ترتیب کابل‌های فشار ضعیف نوعی کابل‌های با رسانای آلومینیوم یا مس هستند که در سطح ولتاژهای تا ۱۰۰۰ ولت قرار می‌گیرند.

ویژگی کابل فشار ضعیف چیست؟

کابل‌های فشار ضعیف همانطور که از نامشان پیدا است، برای جریان‌های با ولتاژ ضعیف‌تر برق مناسب هستند. کابل‌های فشار ضعیف از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند مانند: هادی، عایق، پوسته عایق، پوسته هادی، پوسته فلزی. هر جزء از این کابل‌ها ویژگی‌های خاص خودش را دارد. شما هنگام خرید کابل فشار ضعیف، با توجه به کاربردی که برای آن در نظر دارید باید به مواردی مثل جنس و تعداد هادی، سطح مقطع هادی و نوع مواد عایق توجه کنید. کابل‌های فشار ضعیف هم می‌توانند به صورت ثابت و غیرمتحرک نصب شوند و هم به شکل متحرک و منعطف. بسته به موقعیت کاربری، می‌توان نوع کابل مورد نظرتان را انتخاب کرد. هادی‌های کابل فشار ضعیف می‌توانند به شکل افشان، نیمه‌‌افشان و ثابت باشند. همچنین اگر کابل در محلی قرار می‌گیرد که امکان ضربات فیزیکی بر آن وجود دارد، بهتر است از مدل زره‌دار یا آموردار استفاده کنید. هادی‌ها معمولا به صورت مقاطع دایره‌ای ساخته می‌شوند ولی در بسیاری موارد آن‌ها را تقریبا به شکل قطعاتی از دایره می‌سازند که راس آن در مرکز کابل و قاعده آن به موازات سطح خارجی قرار می‌گیرد.

رنگ عایق رشته‌ها در کابل‌های فشار ضعیف باید مطابق با استاندارد‌ باشد. این عایق‌ها براساس استاندارد به ترتیب به رنگ‌های خاکستری روشن، سیاه، قرمز، آبی و سیاه ساخته می‌شوند. در واقع به این ترتیب از این استاندارد استفاده می‌شود که در یک کابل دو رشته‌ای فقط از دو رنگ خاکستری روشن و سیاه استفاده می‌شود و در کابل پنج رشته‌ای از هر پنج رنگ استفاده می‌شود. کابل فشار ضعیف با عایق‌های لاستیکی و پلاستیکی تولید می‌شوند. اما عایق‌های لاستیکی معایبی دارند که استفاده از آن‌ها را کاهش داده است. آسیب‌پذیری در برابر سوختن، آفتاب و گرما و رطوبت از جمله معایب عایق‌های لاستیکی است.

از کابل‌های فشار ضعیف به عنوان کابل‌های ضدحریق، کم‌دود، کابل‌های بدون هالوژن، کابل‌های مقاوم در برابر مواد نفتی، کابل‌های مقاوم در برابر شعله و کابل‌های مسلح نیز استفاده می‌شود.

علاوه بر این می‌توان کابل‌های فشار ضعیف را در صورت حذف اتصالات غیرضروری و برای صرفه اقتصادی بیشتر با متراژهای بالا هم تولید و تهیه کرد.

با توجه به شرایط مختلف استفاده کابل‌های فشار ضعیف، این کابل‌ها به صورت‌ کابل‌های فشار ضعیف معمولی، کابل‌های فشار ضعیف دارای محافظ یا شیلد، کابل‌های فشار ضعیف زره‌دار یا ترکیب زره‌دار و دارای محافظ (شیلددار)، کابل‌های فشار ضعیف زره‌دار و سرب‌دار و در نهایت کابل‌های فشار ضعیف دارای محافظ، زره‌دار و سر‌ب‌دار ساخته می‌شوند. در هر کدام از این کابل‌ها هم هادی‌های مسی و آلومنیومی، عایق‌ها و غلاف‌های پلاستیکی و لاستیکی و محافظ‌های فلزی مسی و آلومینیومی به کار می‌روند.

کابل فشار ضعیف در کجا استفاده می‌شود؟

از کابل فشار ضعیف در صنعت و ساخت و ساز استفاده می‌شود. استفاده از این کابل‌ها در شبکه‌های عمومی و شبکه‌های صنعتی به صورت دفن در زمین یا روی سطح رواج دارد. بسته به موقعیت استفاده از کابل فشار ضعیف، می‌توان از نوع زره‌دار یا بدون زره آن استفاده کرد. از نوع سرب‌دار کابل فشار ضعیف در مواقعی که قرار است کابل در معرض خورنده‌ها یا حلال‌های مختلف قرار بگیرد، استفاده می‌شود.

کابل‌های فشار ضعیف برای انتقال الکتریسیته در کاربرد روشنایی، انتقال نیروی محرکه به الکتروموتورها و ... نیز استفاده می‌شوند.

برای برخی کاربردهای خاص می‌توان از کابل‌های فشار ضعیفی که به صورت خاص تولید می‌شوند استفاده کرد. اغلب از این کابل‌های خاص در محیط‌های عملیاتی استفاده می‌شود. برای مثال کابل‌های فشار ضعیف ضدحریق مقاوم در برابر شعله هستند برای مناطقی که احتمال آتش‌سوزی در آن‌ها بالا است قابل استفاده هستند.

وبلاگ های مرتبط